Yapı Kredi 75. Yıl Konserleri: Al Di Meola ‘Past Present Future Tour’

Yapı Kredi 75. Yıl Konserleri: Al Di Meola ‘Past Present Future Tour’

BİLET AL
Nesillere ilham veren efsanevi gitarist Al Di Meola, ‘Past Present Future Tour’ kapsamında 21 Kasım’da Uniq Hall’da eşsiz bir akustik performans sergileyecek! Yapı Kredi kart sahiplerine özel ön satış dönemi 7-14 Ekim tarihleri arasında Biletix’te gerçekleşecek. Avantajlı dönem biletleri 15 Ekim’de Biletix’te satışta.
 
Al Di Meola, Berklee Müzik Okulu’nu bitirdikten sonra 1974 yılında Chick Corea’nın ünlü füzyon grubu Return to Forever’a katıldı ve 1976’ya kadar grupla çaldı. Farklı stillerdeki hakimiyetiyle müzik sahnesinde ölümsüzleşen Al Di Meola’nın esas uzmanlık alanı ise Latin etkili caz füzyon çalışmalarıydı. Meola, Guitar Player Dergisi okuyucuları tarafından bugüne dek dört kez “En İyi Caz Gitaristi” seçildi.Al Di Meola, ilk solo albümü Land of the Midnight Sun’da teknik hakimiyeti, aşırı hızlı, kompleks gitar soloları ve besteleriyle dikkat çekti; bir taraftan da Akdeniz kültürü ve flamenko gibi tarzlara güncel bir yaklaşım sundu. Yapı Kredi’lilere özel
 
John McLaughlin ve Paco De Lucia’yla birlikte kaydettiği albümü Friday Night in San Francisco’da akustik hakimiyeti ön plandaydı. 1980 yılında yakın arkadaşı olan bir diğer efsanevi gitarist Carlos Santana ile birlikte turneye çıktı.
 
Elektronik dokunuşlu akustik albümü Cielo e Terra’da yeni ufuklar açtı. 2013 yılında yayınlanan All Your Life: A Tribute to the Beatles albümüyle kendisine en fazla ilhamı veren The Beatles’a saygılarını sundu. Bu albümü, The Beatles’ın da kariyeri için büyük öneme sahip olan, bu yıl 50. yaşını kutlayan albümlerine ismini veren Abbey Road’da kaydetti. Son olarak geçtiğimiz yıl Opus isimli albümünü yayınladı. Modern Latin müziğinin caz, caz füzyon ve dünya müziğiyle kucaklaştığı zengin müzik dünyasıyla üretkenlikte hiçbir zaman sınır tanımadı.
 
Bir yanda kendi besteleri, bir yanda efsanevi grup The Beatles’ın şarkıları, bir yanda ise Arjantinli tango üstadı Astor Piazzolla’nın şarkıları…
 
21 Kasım’da sizleri şimdiye kadarki Al Di Meola Türkiye konserlerinden oldukça farklı, akustik bir tecrübe bekliyor.
Gitar tarihçisi Robert Lynch’ten Meola için; “Gitar tarihinde, enstrümanı geliştirmek için Al Di Meola’dan daha teknik çalışan biri daha olmamıştır. Çeşitli stiller ve ölçülere genel hâkimiyeti, akıllara durgunluk verir. Bu kadar yıldır onun çalışmalarını inceleyebildiğim için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum”.
 
Konserde Al Di Meola’ya eşlik edecek müzisyenler
Kemuel Roig – Piyano
Fausto Beccalossi – Akordiyon
Sergio Sergio Martínez – Perküsyon
 
Organizasyon Piu Entertainment ve Atlantis Yapım tarafından düzenlenmektedir.