fbpx

Geçmişten Günümüze West End Sahnesi

West End tiyatrosu, Londra’nın batı yakası ve çevresindeki tiyatrolarından oluşan dev bir mabet. New York’un Broadway tiyatrosu ile birlikte, West End günümüzde dünyanın sahne sanatları üzerindeki yönlendirici noktalarından biri olarak yerini korumakta.
Eğer bir oyun West End’de sahneleniyorsa bilin ki ardında ayların ve yılların emeği vardır. Aynı zamanda oyunun biletlerinin de çok kısa sürede tükeneceğini unutmayın. O yüzden her zaman elinizi çabuk tutmakta fayda var.

West End’in uzun ve köklü tarihi 1500’lü yıllara uzanıyor. Evet, 1576 yılından beri süregelen bir oluşumdan bahsediyoruz! Tabii bu kadar köklü bir sahne olunca, West End’de sahneye çıkmak ya da orada bir eser sergilemek de gerçekten büyük bir başarı olarak görülür. Gösteri dünyasının kalbi sayılan bu nokta, günümüzde (Broadway ile birlikte) hala sahne sanatlarının dünyadaki en önemli noktası olarak kabul edilir.

Londra’nın ana tiyatro bölgesi olan “Theatreland“, yaklaşık kırk mekan içerir ve Londra’nın Batı Yakası’nın kalbinde bulunur. Burası; güneydeki Strand, kuzeydeki Oxford Street, batıdaki Regent Street ve doğudaki Kingsway olarak tanımlanır, ancak yakınlardaki diğer birkaç tiyatro da alanın dışında olmasına rağmen “West End” olarak kabul edilir.

Batı Yakası’ndaki birçok tiyatro geç Viktorya dönemine ait veya Edward dönemi yapımıdır ve özel mülkiyettir.

Dilerseniz şimdi West End sahnelerinde yer etmiş birbirinden klasik müzikallere bir göz gezdirelim…

 

Les Miserables

Victor Hugo’nun edebiyata kazandırdığı bu klasik, tüm zamanların en çok sahnelenmiş müzikali olarak dikkatleri çekiyor. 1985’den günümüze dek 13550 gösterinin üzerinde sergilenmiş bir ‘West End’ klasiği.

Fransız devriminin toplum üzerindeki yansımasını zamanına ayna tutarak gösteren bu eserdeki her parça neredeyse kendi başına bir klasik haline gelmiştir.

Phantom Of The Opera

Ünlü besteci Andrew Lloyd Webber’ın Operadaki Hayalet müzikali, 1986 yılında ilk sahnelendiğinden bu hala devam etmektedir. 13000’in üzerinde sahnelenmiş olan bu efsanevi müzikal, hala müzikal denildiğinde akıllara ilk gelen isimlerden biri.

Dahi bir müzisyenin, bir sopranoya aşkını anlatan müzikal ayrıca Broadway tarihinde 10 bin gösteriyi aşan ilk oyun olma başarısına da sahip.

Bu harika müzikali arada mutlaka bir açıp dinleyin. Sizi içine alacağına emin olabilirsiniz.

Cats

Cats, tahmin edeceğiniz üzere kediler hakkında bir müzikal. Hatta belki de müzikaller arasında en ünlü olanlarından. Öyle ki 2006 yılında Les Miserables tarafından tahtından indirilmesinden önce, tüm zamanların en fazla sahnelenen müzikali kendisiydi.

Andrew Lloyd Webber’ın muhteşem işçiliği ile bu müzikalde de sizi kendine hayran bırakacak birçok parça var. Ayrıca koreografisi ve kostümleriyle de Cats, mutlaka görmeniz gereken müzikallerden biri olmalı.

Oliver!

Charles Dickens’ın klasik eseri Oliver Twist’i bir de müzikal olarak izlemeye ne dersiniz? Oliver! Viktorya döneminde yetimlerin ve suçluların kasvetli hayatlarını resmeder.

Karanlık konusuna rağmen popüler İngiliz kültüründe öne çıkan bir müzikal olmayı başarmıştır. Orijinal Londra ekibiyle yaklaşık 10 yıl sahnelenen müzikal, Londra West End sahnesinin klasiklerinden biri.

Fame

Müzikal denildiğinde belki de akıllara ilk gelenlerden biri de Fame… Güçlü parçaları, muazzam koreografisi ve sürükleyici konusuyla her izleyişinizde içinizde bir şeyleri ateşleyen bir müzikal. Bir konservatuardaki gençlerin kendilerini, hayallerini ve aşklarını bulmasının hikayesi olan Fame, insanı her an dans ettirebilecek bir başyapıt. Disko ve funk’ın rengarenk birlikteliği sayesinde bir saniyesinde bile yerinde duramayacağınız Fame, 10 – 15 Aralık tarihleri arasında, orijinal kadrosuyla, sadece 8 performansla Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde sizlerle buluşacak. Biletler Biletix’te.

 

Herkese bol danslı ve müzikli günler dileriz.