Piu.net

BLOG

Geri Dön

Gitarlarının efendisi: Al Di Meola

Gitar virtüözü Al Di Meola, 21 Kasım’da Yapı Kredi 75. Yıl Konserleri kapsamında hem kendi şarkılarını hem de The Beatles ve Astor Piazzolla eserlerini akustik olarak İstanbul’da yorumladı.

Bu muhteşem konser öncesi gitarın yaşayan efsanelerinden Al Di Meola’ya yakından bakalım

Al Di Meola, 22 Temmuz 1954 New Jersey doğumlu… Müziğe olan ilgisi küçük yaşta davul çalarak ortaya çıkan Di Meola, 9 yaşında The Beatles dinledikten sonra kendini gerçekten bulacağı enstrüman olan gitara yönelmeye karar verir.

Müziğe olan ilgisinin artmasıyla 1971’de Boston’daki ünlü Berklee Müzik Koleji’ne girer ve burada klavyeci Barry Miles’ın öncülüğündeki caz-füzyon grubu ile çalışmaya başlar.

Berklee eğitiminden sonra 1974’te dünyaca ünlü caz piyanisti Chick Corea tarafından keşfedilen Di Meola, Corea’nın efsanevi grubu “Return to Forever” ile çalışmaya ve kayıtlara başlar.

Klavyede Chick Corea, bas gitarda Stanley Clarke, davulda Lenny White ve gitarda Al Di Meola’dan oluşan süper grup Return to Forever, üç albüm kaydeder.

Grup 1976’da dağılınca Al Di Meola, kariyerine tek başına devam etmeye karar verir. Return to Forever’ın getirdiği şöhreti sonrasında büyük kalabalıklar karşısında kendi konserlerini vermeye başlar.

Al Di Meola’nın bir diğer uzmanlık alanı ise latin etkili caz füzyon eserlerdir. Caz altyapısı üzerine latin gitar teknikleriyle yaptığı işler sayesinde kendi ‘sesini’ keşfeder.

 

Meola üstün tekniği ve müzikalitesi sayesinde, Guitar Player dergisi okuyucuları tarafından bugüne dek çok fazla gitariste kısmet olmayacak şekilde dört kez “En İyi Caz Gitaristi” seçilmiştir.

1976’da ilk solo albümünü çıkardıktan sonra yanına kendisi kadar uzman isimler olan Paco De Lucia ve John McLaughlin’i de alarak flamenko etkili iki albüm çıkarır.

Arjantinli ünlü tango ustası Astor Piazzolla ile dost olduktan sonra Güney Amerika müziğine olan ilgisi artar. Bundan sonra da rotasını tango müziğinin yoğunlukla etkin olduğu albümlere yöneltir.

Albümlerinde, bir virtüöz olmasının yanı sıra güçlü bir besteci olduğunu da gösteren Di Meola, Paco De Lucia ve John McLaughlin’le 1996’da tekrar bir araya gelir ve Guitar Trio albümünü kaydederler.

Meola, 2013 yılında yayınlanan All Your Life: A Tribute to the Beatles albümüyle kendisine en fazla ilhamı veren ekiplerden The Beatles’a sevgisini gösterir.
Bu albümü, The Beatles’ın da kariyerinde büyük öneme sahip olan, Londra’daki ünlü Abbey Road stüdyolarında kaydetmiştir.

2018 senesine geldiğimizde Opus isimli albümünü yayınlar. Opus, modern Latin müziğinin caz, caz füzyon ve dünya müziğiyle kucaklaştığı zengin bir albüm olarak koleksiyonlardaki yerini alır.

‏‏‏‏‏‏‏‏
‏‏‏‏‏‏‏‏

Gitar tarihçisi Robert Lynch, Meola için, “Gitar tarihinde, enstrümanı geliştirmek için Al Di Meola’dan daha teknik çalışan biri daha olmamıştır. Çeşitli stiller ve ölçülere genel hakimiyeti, akıllara durgunluk verir. Bu kadar yıldır onun çalışmalarını inceleyebildiğim için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum.” demektedir.

Gerçekten de Al Di Meola’yı gitarının başında bir kez gördüyseniz, artık gitara bakışınız tamamen değişmiş demektir. Hız, teknik ve melodik yapının iç içe geçmiş haliyle Meola, her konserde izleyicilerini hipnotize etmeyi başarır.

Türkiye’ye sık sık gelmesinin de etkisiyle Di Meola, ünlü Race With Devil On Spanish Highway parçasının adını da Race With Devil On Turkish Highway olarak günceller. Bir röportajında bu durumu “İstanbul trafiğinde gerçekten şeytanla dans ettiğinizi hissediyorsunuz” diye açıklamaktadır.

21 Kasım’da Uniq Hall’da gerçekleşen konserde bizlere şimdiye kadar izlediğimiz Al Di Meola Türkiye konserlerinden oldukça farklı, akustik bir tecrübe kazandırdı.

Konserde Al Di Meola’ya eşlik eden müzisyenler:

Kemuel Roig – Piyano

Fausto Beccalossi – Akordiyon

Sergio Sergio Martínez – Perküsyon