Piu.net

BLOG

Geri Dön

Tiyatronun Yazarlık Tanrısı

Altmış yılı aşkın tiyatro yaşamında efsanevi oyunlar yazan Sir Peter Shaffer, 20. yüzyıl İngiliz tiyatrosunun dehalarından birisi. Oyun yazarlığında ulaştığı başarı ve üretkenliği onu Tiyatronun Yazarlık Tanrısı diye anmayı da pek anlamlı kılıyor. 

Altmış yılı aşkın tiyatro yaşamında efsanevi oyunlar yazan Sir Peter Shaffer, 20. yüzyıl İngiliz tiyatrosunun dehalarından birisi. Oyun yazarlığında ulaştığı başarı ve üretkenliği onu Tiyatronun Yazarlık Tanrısı diye anmayı da pek anlamlı kılıyor.

1926’da Liverpool’da dünyaya gelen Shaffer, II. Dünya Savaşı sırasında kömür madenlerinde çalışmak zorundayken, zihninde Shakespeare’in oyunlarını etüt ederek o zorlu günleri böyle aşmaya çabaladığını söylüyor.

Yazdığı ilk oyunun çok beğenilmesinin ardından, Shaffer’ın Londra ve New York sahnelerinde bir oyun yazarı olarak üne sahip olmaya başladığı dönem 1960’lı yıllar. İlerleyen yıllarda yazdığı baş yapıt niteliğindeki iki oyunu Amadeus ve Küheylan ise onu adeta ölümsüzleştirdi.

Amadeus 1979’da Londra’da National Theatre tarafından ünlü tiyatro yönetmeni Peter Hall’un rejisi ile prömiyer yaptı ve büyük başarı kazanması sayesinde bir West End prodüksiyonu olarak sahnelenmeye devam etti. 1980’de başlayan Broadway prodüksiyonu da aynı olağanüstü etkiyi yarattı. Amadeus En İyi Oyun dalındaki ödül başta olmak üzere beş dalda Tony Ödülü ve oyun metninden uyarlanan filmi ile Oscar Ödüllerinde En İyi Film ödülü ile birlikte sekiz farklı dalda daha ödül getirdi. 

 

‏‏‏‏‏‏‏‏
‏‏‏‏‏‏‏‏

Amadeus, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment ortak yapımı olarak usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun rejisi ile sahnede. 

Dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart ve ünlü İtalyan klasik müzik bestecisi Antonio Salieri’ye odaklanan oyun, koro ve canlı orkestra eşliğinde gerçekleşen dev bir prodüksiyon. 
Tiyatro yapımlarının duayenleriyle hayata geçen Shaffer’in oyunlarında tanınmış ve büyüleyici oyuncular da hep çok ses getirdi.

Londra’da National Theatre’da sahnelenen Küheylan (Equus) Broadway’de yıllar boyunca sahnelenirken ilk sezonunda başrolde Anthony Hopkins oynadı. Psikiyatrist ve genç hastası hakkında bir psikodrama olan bu oyunun iki ana karakteri hem oyuncular hem de seyirciler açısından daima bir heyecan kaynağı oldu. Londra’da 2007 yılında sahnelendiğinde, genç rolünde bu kez Harry Potter rolü ile hafızalara kazınmış Daniel Radcliffe oynadı.

Shaffer kariyerinin doruk noktasına ulaştığında bile çevresindekiler alçakgönüllü bir yazara tanık oldular. Yazdığı bir sahneyi seyredince, en ufak olumsuz bir şey hissetse hemen o metnin üzerinde çalışmaya dönecek kadar titiz ve mükemmeliyetçi kişiliğiyle öne çıktı. Yazar 2001’de Sir ünvanı ile onurlandırıldı.

Aslıhan Evrensel Yaltı